dodane przez Jan Dzban, 15 stycznia 2019 02:46
RECENZJE

Magiczny świat gier MMORPG w latach dziewięćdziesiątych rozkwitał wraz z Ultimą Online i Tibią. Gdzieś z boku stał Runescape. Gra niezwykle dobra i zdecydowanie bardziej rozbudowana, lecz mniej popularna od wspomnianych. Czasem tak jest, że jakość produktu przegrywa z popularnością konkurencji. Tibię pokochały miliony. Jednak to Runescape posiadał cechy niespotykane wśród innych przedstawicieli gatunku.

Skille

Tutaj każdy skill idealnie współgra z innym. Mining, który pozwala nam na kopanie coraz to lepszych minerałów można trenować wraz ze smithingiem, który umożliwia nam wykonywanie oręża z wydobytych materiałów. Fishing rozwijamy łowiąc ryby, które następnie możemy usmażyć i trenować cooking. Złośliwi mówią o Runescape, że to gra o kopaniu skałek i wycinaniu drzewek. Prawda jest taka, że aby na początku zarobić trochę grosza, powinniśmy sprzedać rzeczy, które za pomocą siekiery, kilofa czy wędki możemy uzyskać. Poza tym będziemy zajmować się następującymi profesjami:

Agility - pokonywanie labiryntów i torów przeszkód; wraz z rozwojem umiejętności możemy używać większej liczby skrótów oraz szybciej biegać; Crafting - wytwarzanie różnych przedmiotów użytkowych; Dungeoneering - przemierzanie lochów celem uzyskania nagród; Herblore - tworzenie mikstur, które podnoszą statystyki; Runecrafting - tworzenie run potrzebnych do magicznych ataków i zaklęć; Fletching - tworzenie kusz, łuków i strzał; Thieving - okradanie npc, skarbów itd.; Slayer - wykonywanie misji, polegających na typowym zabijaniu potworów; Farming - uprawianie roli; Construction - budowanie własnego domu, pokoju i przedmiotów w nim; Hunter - polowanie; Summoning - przywoływanie potworów, które pomogą nam w walce i nie tylko; Divination - zbieranie energii i wytwarzanie przedmiotów za jej pomocą; Invention - pozwala dekonstruować przedmioty i uzyskiwać z nich nowe.

Poziomy wszystkich umiejętności można podnieść do 99, a dungeoneering nawet do 120. Uzyskanie tak wysokich leveli wiążę się bardzo długą grą. Nawet jeden skill awansowany na 99. poziom może wymagać setek godzin gry. Aby wymaksować postać tj. uzyskać wszystkie maksymalne poziomy należy poświęcić grze wiele lat. Są tacy, co utracili dla niej młodość. W miarę podwyższania leveli oczywiście uzyskujemy nowe możliwości. Wyższy poziom fishingu pozwala na łowienie nowych ryb, które przywracają więcej punktów zdrowia. A gra jest tak rozbudowana, że w obrębie każdego skilla odnajdziemy dziesiątki przedmiotów. Klimat Runescape sprawia, że nawet przy żmudnym ścinaniu drzew znajdzie się zawsze ktoś, z kim można zamienić kilka słów.

Walka

Attack, strenght, defence, prayer, magic i ranged to umiejętności, które będziemy trenować walcząc z setkami różnej maści potworów. W innych grach tego typu wybieramy klasę postaci i to ona kształtuje system walki. W Runescape nie ma klas postaci. To ogromna zaleta, gdyż grając i kładąc nacisk na magię zostajemy specjalistami właśnie w tej dziedzinie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mając 90. poziom magii zaczęli specjalizować się w trenowaniu ataku i siły, co uczyni naszą postać silnym wojownikiem. Można również maksymalnie rozwinąć każdy z tych skilli, co pozwoli nam wymieniać oręż między mieczem, łukiem, a różdżką. Ten idealny balans czyni grę unikalną i wyjątkową wśród przedstawicieli gatunku.

Questy

Obecnie występuje tu 220 zadań do wykonania. Gdy w innych grach wiele questów polega na zabiciu określonej liczby potworów, tutaj zadania są bardzo zróżnicowane i tworzą wspaniałą i arcyciekawą fabułę gry. Ponadto te najtrudniejsze wymagają wysokich poziomów poszczególnych umiejętności. Na początku gry nie ma więc możliwości rozpoczęcia wszystkich zadań. Wręcz odwrotnie - można ukończyć ich zaledwie kilka.

Ogromna mapa

Świat Runescape jest ogromny. W grze istnieją miasta, wyspy, pustynia, podziemia, bagna, zamki… czego tylko dusza zapragnie. Przez wiele lat spędzonych z tym wspaniałym MMO nie zdążyłem odwiedzić wszystkich lokacji.

Otoczka audiowizualna

Grafika w grze niegdyś była okropna, jak to w każdym oldschoolowym MMORPG. Chociaż nadal wyglądała lepiej niż Tibia. Dziś prezentuje się po prostu zwyczajnie. Daleko tu do wodotrysków graficznych, ale po prostu da się grać. Dźwięk to prosta muzyka, jednak niezwykle klimatyczna. Wiele melodii istnieje w grze od samego początku czyli od 2001 (!) roku. Taki model bardzo uprzyjemnia skillowanie. Chociaż przydałoby się nadanie głosów wszystkim postaciom NPC.

Grywalność

Jest naprawdę dobrze, bo w Runescape zawsze mamy co robić. Niezwykle ważnym aspektem gry jest społeczność. Zawsze mamy z kim porozmawiać czy zbudować drużynę do wspólnego ubicia bossa. Chociaż polska scena Runescape powoli umiera, to nadal można spotkać rodzime klany, w których zrzeszają się gracze. Sama gra natomiast, ciągle się rozwija. Co chwilę wychodzą nowe aktualizacje. Mamy dziesiątki przeróżnych itemów, elementów ekwipunku i różnych zajęć. Ta mnogość potrafi przytłoczyć i bez poradników dostępnych w internecie, trudno może być nam odnaleźć się w tym świecie. Nie wszystkim graczom spodobały się liczne updaty. Firma Jagex postanowiła specjalnie dla nich wydać Runescape Oldschool. Jest to wersja gry z 2007 roku. Aby czerpać z rozgrywki najwięcej przyjemności należy opłacać miesięczny abonament (ok 30zł). Nie jest to koniecznie, wręcz niepotrzebne na starcie. Membership otwiera mnóstwo nowych możliwości, jednak, aby czerpać z tego jak najwięcej, należy dosyć dobrze rozwinąć postać na darmowych serwerach. Grę polecić można każdemu, kto lubi duże MMORPGi i nie chce już na początku gry wiązać się z określoną klasą postaci.