dodane przez Marek Lipiński, 27 października 2018 15:16
RECENZJE

Vurux i Sovoth. Dwójka wieśniaków, którzy zostali wypędzeni z wioski postanowili udać się na wędrówkę. Po kilku dniach żmudnej tułaczki i rozbojach zostali schwytani w mieście o wiele większym od ich rodzinnej miejscowości. Zostali postawieni przed bardzo ważnym wyborem - zostać wygnanym z miasta bądź tutaj zamieszkać pod warunkiem pomocy w walce z Wielkim Złem. Vurux i Sovoth bez chwili namysłu postanowili zostać w mieście. Przed Wami - Mysterious Realms


Mysterious Realms RPG - jest to gra przygodowa z gatunku RPG, której premiera miała miejsce dość niedawno - 25 października. Za produkcje odpowiada Itharius.

Zaraz po przedstawieniu początku fabuły zostajemy wrzuceni na głęboką wodę - do świata gry. Przed pełnoprawną rozgrywką zachęcam jednak do skorzystania z samouczka. Jest krótki, zwięzły i od razu oswoi nas z mechaniką gry. Po jego ukończeniu zostajemy przeniesieni do wcześniej wspomnianego Miasta, gdzie możemy wyposażyć się w niezbędne elementy, takie jak eliksiry, bronie czy inne segmenty wyposażenia. Jest to bardzo ważny etap dla późniejszego eksplorowania świata gry.

Mysterious Realms RPG

Pierwsze i najważniejsze - oprawa audiowizualna. Zakochałem się w niej. Nic tak nie uszczęśliwia jak połączenie spokojnej melodii z pikselową retro grafiką. Wpływa to bardzo pozytywnie na odbiór gry już od samego początku. Wiele osób mogłoby się przyczepić do amatorskich grafik i prostego kroju graficznego, ale to właśnie ona gra tutaj pierwsze skrzypce.

Sam interfejs jest dosyć ciekawy. Przez większość czasu (wtedy kiedy nie jesteśmy w mieście itp.) ekran jest podzielony na dwie sekcje. Lewa - widok mapy. Prawa - nasi bohaterowie. Nigdy wcześniej z takim zabiegiem się nie spotkałem, mimo to nie przeszkadzał mi w dalszej rozgrywce.

Mysterious Realms RPG

Rozgrywka głównie opiera się na eksploracji kolejnych lochów, katakumb, lasów oraz walce z bossami danego poziomu. Przez co fabuła nie przewija się jakoś bardzo widocznie, co wcale nie oznacza że jej nie ma. Pomiędzy wspomnianą eksploracją podczas gry zbieramy przedmioty potrzebne do nabycia lepszego ekwipunku, rozwiązujemy zagadki, za które otrzymujemy bonusy (złoto bądź boosty podczas walk) czy też uzyskujemy możliwość dostępu do swego rodzaju kuźni.

Sam system walk jest bardzo ciekawy i oryginalny. Polega na używaniu kart zwanych kryształami oraz zaklęć, tak zwanych aur. Dostępne są cztery kryształy - Czerwony, Niebieski, Żółty i Zielony - a cyfra na nim umieszczona odzwierciedla ilość zadawanych obrażeń. Aury z kolei, są to dodatkowe ataki, które możemy użyć po wykorzystaniu odpowiedniej mieszanki kryształów. Dla przykładu: Aura 1 będzie dostępna do użycia, jeżeli użyjesz jednego kryształu czerwonego i jednego zielonego. Jest to świetny zabieg, ponieważ o wiele ciekawsza staje się walka stosując taką metodę, aniżeli byśmy mieli korzystać z dwóch przycisków - Atak podstawowy, Atak specjalny. Robi wrażenie.

Mysterious Realms RPG

Mysterious Realms RPG jest to gra warta polecenia. Porywa swoją prostotą i oryginalnymi zabiegami, które sprawiają że chce się zostać przy tej produkcji na dłużej. Niestety czas potrzebny do ukończenia gry jest stosunkowo krótki, co sprawia że może być kuszącą propozycją dla niedzielnego gracza.

Ocena końcowa: 8/10

źródła: własne, youtube.com, steampowered.com