dodane przez Marek Lipiński, 16 września 2018 10:16
STEEMGG

Jump Fatty is an arcade game created by the Steemit user @finscn.

It is nothing more than a 2D arcade platformer. We play the title character, Fatty. His task is to survive a given stage as long as possible without being killed. He has to face flying shurikens, fireballs, missiles and much more. We have 4 different levels at our disposal. The bottom bar is a kind of energy, which is being wasted along with the movements and jumps of our hero. He can regenerate it by drinking a “magic bottle”. The game does not require much effort from us except for skillfully pressing the keys.

To sum up, this is an agility-intensive game, which is fun, but not for long because the levels can be achieved and there are no more levels.

The final grade: 7/10

You can play this game on SteemGG!

[PL]

Jump Fatty – jest to zręcznościówka utworzona przez użytkownika @finscn. Jest to nic innego jak zręcznościowa platformówka 2D. Wcielamy się w tytułowego bohatera – Fatty'iego. Jego zadaniem jest przetrwać dany etap jak najdłużej nie dając się zabić. Musi stawić czoła latającym shurikenom, kulami ognia, pociskami. Do dyspozycji mamy 4 różne poziomy. Dolny pasek to pewnego rodzaju energia, która marnuje się wraz z ruchami i skokami naszego bohatera. Może ją regenerować pijąc "magiczną butelkę" Gra nie wymaga od nas wiele wysiłku poza umiejętnym wciskaniem klawiszy.

Podsumowując. Jest to wymagająca zręczności gra, która bawi, ale nie na długo bo poziomy da się przejść i zaczyna brakować kolejnych.

Ocena końcowa: 7/10

Zagraj w tą grę na SteemGG!