dodane przez Jan Dzban, 4 września 2018 16:02
PUBLICYSTYKA

Mówi się, że my - Polacy jesteśmy urodzonymi trenerami piłki nożnej. Szczególnie widać to po przegranych Mistrzostwach Świata, gdy niejeden kibic wskazuje błędy popełnione przez trenera naszej reprezentacji. A gdyby tak faktycznie sprawdzić się w fachu selekcjonera, a przy tym legalnie obejść konieczność zdobycia licencji?

Taką możliwość daje Internetowy Klub Piłkarski Olimpia Poznań. Za pomocą prostej gry o nazwie Real Club Manager możemy faktycznie ustalać skład zespołu, który wystąpi w prawdziwym meczu. Ponadto od oficjalnego trenera klubu, który faktycznie znajduje się podczas meczów na ławce drużyny, otrzymujemy trzy formacje do wyboru. Oczywiście zarówno na formację, jak i skład głosujemy wraz z innymi kibicami. Każdy z nich może przeznaczyć na wybór konkretnego zawodnika określoną ilość wirtualnych monet. Im bardziej nam zależy, aby nasz ulubieniec zagrał w meczu, tym więcej monet przeznaczamy na jego wybór. Brzmi znajomo? To trochę tak jak na blokchcainie Steemit. Odpowiednią siłą głosu, wybieramy treści, które według nas prezentują wysoką jakość. W aplikacji nietylko głosujemy na taktykę i piłkarzy, ale również stawiamy wspomniane monety na to, że pozostali kibice-trenerzy wybiorą tych samych zawodników co my. Im bardziej nasz skład będzie pokrywał się z faktycznym wyborem, tym więcej monet wygramy, w przeciwnym razie tracimy je. Jest to bardzo przemyślana strategia, gdyż jeżeli znajdą się ludzie (np. z drużyny rywali,) którzy będą chcieli zaszkodzić Olimpii przez wybór słabych piłkarzy to szybko stracą monety.

Jak to działa w praktyce? Całkiem nieźle. Już w pierwszym sezonie piłkarze awansowali z B-klasy do A-klasy, deklasując rywali. Następnie drużyna zajęła drugie miejsce i awansowała do ligi okręgowej. W tej chwili po trzech meczach Olimpia ma na koncie 4 punkty. Odnieśli remis, porażkę i zwycięstwo. Następnym celem jest awans do czwartej ligi piłkarskiej. Będzie oczywiście trudniej niż w niższych klasach rozgrywkowych, ale wszystko w sporcie jest możliwe. Zwłaszcza, gdy klub ma tak dużą promocję. Już wcześniej pojawiały się podobne projekty. Po wniesieniu opłaty wpisowej w klubie Ebbsfleet United, kibice mogli również decydować o składzie. Jednak przestali płacić, gdy klub radził sobie coraz lepiej. W przypadku Olimpii jest to darmowe, a sam klub prawdopodobnie jest jedynym zespołem świata, zarządzanym przez kibiców za pomocą aplikacji mobilnej. Formalne władze Olimpii zapewniają, że z czasem zwiększą kompetencje kibiców i pozwolą im również decydować o transferach.

Sama aplikacja nie tylko pozwala na głosowanie nad formacją i składem, ale również oglądanie meczów drużyny na żywo. Oprócz tego oferuje informacje o wadze, wzroście i biografii piłkarzy, kilka dosyć topornie działających minigier, w której możemy wygrać monety, a także prosty tryb rpg, w którym możemy zamienić wirtualną piwnice na ładniejsze pomieszczenie. Ten ostatni aspekt ma oczywiście jedynie znaczenie kosmetyczne. Osobiście będę wspierał Olimpię i skrupulatnie oglądał ich mecze, aby zdobyć wiedzę o piłkarzach i wybrać najlepszy możliwy skład. Może dzięki moim decyzjom w przyszłym sezonie powalczymy w wyższej lidze?